Igor v roli: První úředník gestapa
Režie:
Ondřej Kepka

divadelní záznam

Arthur Kirsch je skvělým divadelním hercem. Má ale smůlu. Je Žid a žije v předválečném Německu. Poté, co se nacisté chopí moci, je z divadla vyhnán a s manželkou se raději rozvede, než aby jí svým původem působil potíže. Je ale tohle důstojný odchod? Jaké měli nacisté právo ho ponížit a vyhnat? A tak se po roce vrací do téhož divadla v přestrojení za "rasově čistého" tyrolského sedláka Höllringla, rozhodnut vést s režimem svou vlastní bitvu. Jeho čin v divadle rozpoutá sérii závažných i komických událostí.

V jámě plné lvů se kdysi ocitl prorok Daniel, v jámě lvové se ve třicátých letech minulého století ocitá také berlínský herec Arthur Kirsch, kterého fanatičtí, nacismem posedlí kolegové vyženou z divadla, protože je prostě Žid. Kirsch se však – v přestrojení za „pravého“ Němce – vrací a slaví grandiózní umělecké i lidské vítězství nad tupostí a brutalitou totalitního režimu.

Úspěšná hra, která byla uvedena s mimořádným ohlasem na mnoha jevištích Evropy a jejíž hrdina se podobá tak trochu Švejkovi, hrajícímu s nevinnou tváří svoje hry proti lidské blbosti, přináší divákům vedle výjimečně zpracovaného tématu humanity a lidské solidarity také potěšení z nebývale napínavého příběhu i jeho vyvrcholení. Rafinovaně využívá různých možností divadelních zákonitostí komedie, dramatu, momentů překvapení i různých dějových zvratů. Především pak zobrazuje odvěkou touhu člověka po porozumění a harmonii, kterých je však, bohužel, možno dosáhnout jen zřídka.